Alıç Hasadı Adıyaman’da Başladı

Adıyaman Gölbaşı’nda Alıç ağaçları orman köylüsünün gelir kapısı haline geldi. Adıyaman Orman İşletme Müdürlüğü’nce 1100 hektar alanda tespit edilen alıç Ağaçları , orman köylüsüne ekmek kapısı oldu. Adıyaman Orman İşletme Müdürü Mehmet HARBİ, Gölbaşı Ziraat Odası Başkanı Doğan GÜVEN ve Gölbaşı Orman İşletme Şefi ve Orman köylüsünün katılımıyla; Aşağı Azaplı, Yaylacık köyleri ve Harmanlı beldesi Doğa’dan gelen Şifa deposu Alıç hasadı başladı. Başta bağışıklığı güçlendirme ile kalp ve damar hastalıklarına iyi geldiği bilinen doğal ilaç alıç meyvesinde hasat dönemi başladı. Yaklaşık 1100 hektar alanda 2020 yılında 28 ton rekolte beklenen…

Bugün EKONOMİ GÜNDEM KÜLTÜR SANAT 

Adıyaman Gölbaşı’nda Alıç ağaçları orman köylüsünün gelir kapısı haline geldi. Adıyaman Orman İşletme Müdürlüğü’nce 1100 hektar alanda tespit edilen alıç Ağaçları , orman köylüsüne ekmek kapısı oldu.

Adıyaman Orman İşletme Müdürü Mehmet HARBİ, Gölbaşı Ziraat Odası Başkanı Doğan GÜVEN ve Gölbaşı Orman İşletme Şefi ve Orman köylüsünün katılımıyla; Aşağı Azaplı, Yaylacık köyleri ve Harmanlı beldesi Doğa’dan gelen Şifa deposu Alıç hasadı başladı. Başta bağışıklığı güçlendirme ile kalp ve damar hastalıklarına iyi geldiği bilinen doğal ilaç alıç meyvesinde hasat dönemi başladı. Yaklaşık 1100 hektar alanda 2020 yılında 28 ton rekolte beklenen alıç piyasada kilosu 17 TL satılıyor.

Üreticiler , “Bu yılın Alıç hasadına başladık. Fiyatlar fena değil. Ancak, kuraklık nedeniyle Alıçlar olgunlaşmadı. Orman köylüsünün yüzü gülmeye başladı. Alıç sayesinde cebimiz para görmeye başladı. Ama bu yıl beklenen rekoltenin üstünde gördük”

“2020 yılı yeşil Alıç hasadına başladık. Kış kurak geçti. Ama Alıç yine de iyi. Alıç fiyatları fiyatları 17 lira arasında değişiyor. Sezonun hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

ABDULLAH YİĞİT-ADIYAMAN

Önerilen Haberler

Leave a Comment