CHP Genel Başkan Yardımcısı Gülizar Biçer Karaca, Adalet ve Demokrasi Kalıcı, Özlemimiz Sonsuz…

ABDULLAH YİĞİT-ANKARA 24 Ocak 1993 yılında bombalı saldırı sonucu aramızdan koparılan Uğur Mumcu ve katledilen aydınlarımızı andığımız Adalet ve Demokrasi Haftası nedeniyle, CHP Genel Başkan Yardımcısı Gülizar Biçer Karaca açıklama yaptı. CHP Genel Başkan Yardımcısı Gülizar Biçer Karaca, Her yeni yılın ilk ayını, Ocak’ı hüzünle karşılıyor; katledilen gazetecilerimizin ve aydınlarımızın bıraktığı mirasa sahip çıkma sorumluluğuyla bu hüznün yerine umudu ve adalet arayışından aldığımız gücü koyarak, kayıplarımızı saygıyla anıyoruz. Bu yüzden Ocak, karanlığın değil aydınlığın; Bu yüzden Ocak; yasın değil mücadelenin; Bu yüzden Ocak; yılgınlığın değil özlemin adı oluyor. Hrant Dink,…

Bugün GÜNDEM SİYASET 

ABDULLAH YİĞİT-ANKARA
24 Ocak 1993 yılında bombalı saldırı sonucu aramızdan koparılan Uğur Mumcu ve katledilen aydınlarımızı andığımız Adalet ve Demokrasi Haftası nedeniyle, CHP Genel Başkan Yardımcısı Gülizar Biçer Karaca açıklama yaptı.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gülizar Biçer Karaca, Her yeni yılın ilk ayını, Ocak’ı hüzünle karşılıyor; katledilen gazetecilerimizin ve aydınlarımızın bıraktığı mirasa sahip çıkma sorumluluğuyla bu hüznün yerine umudu ve adalet arayışından aldığımız gücü koyarak, kayıplarımızı saygıyla anıyoruz.

Bu yüzden Ocak, karanlığın değil aydınlığın;
Bu yüzden Ocak; yasın değil mücadelenin;
Bu yüzden Ocak; yılgınlığın değil özlemin adı oluyor.

Hrant Dink, Uğur Mumcu, Çetin Emeç, Abdi İpekçi… Ve daha niceleri…

24-31 Aralık Adalet ve Demokrasi Haftası’nda suikastlarla, bombalı saldırılarla yaşam hakkı elinden alınan nice aydınımızın katledilmesinin üstünden geçen onlarca yıla rağmen, hepimiz hala bu cinayetlerin aydınlatılmamış olmasının ağırlığını ve vicdan yükünü taşıyoruz. İnandıkları uğruna bedel ödetilen aydınlarımızın katillerinin ve azmettiricilerinin açığa çıkarılması için hepimiz birer adalet arayışçısı ve toplumsal hafıza anımsatıcısıyız.

Bombalı saldırıyla aramızdan koparılan araştırmacı-gazeteci yazar Uğur Mumcu’nun, Atatürkçü Düşünce Derneği Kurucu Genel Başkanı Prof. Dr. Muammer Aksoy’un, gerçeklerin ve aydınlanmanın izinde araştıran, soran, sorgulayan, üreten, cesaretle doğru bildiklerini savunan ve karanlık güçlerce katledilen bu ülkenin onurlu evlatlarının yeri doldurulamaz, anıları silinemez, katillerinin izi kaybettirilemez.

Yaşasalardı yine inatla ve cesurca yazmaya, paylaşmaya devam edecek olan kıymetli kalemlerin öngörüleri, bugün hala yol gösteriyor. Gücünü gerçeklerden alanların karşısında pusuya, hainliğe, cellatlığa, tetikçilerin ardında sığınanların acziyeti her fırsatta kendini gazetecilere yönelik saldırılarla açığa çıkarıyor. Bugün, ifade ve düşünce özgürlüğüne tahammülü olmayanların söylemlerinden, hukuksuzluğa sığınan girişimlerinden beslenenler, onurlu ve dimdik gazetecilere baş eğdiremeyeceğinden habersiz korku iklimi yaratmaya hizmet ediyor.

Geçmişte olduğu gibi bugünde ve gelecekte de halkın düşmanı olanlara karşı gerçeğin izcisi, Atatürkçülüğün yılmaz savunucuları olan Uğur Mumcular, Muammer Aksoyların aydınlattığı yolda yürüyor, unutmadığımızı, unutturmayacağımızı bir kez daha hatırlatıyoruz.

Pandemi nedeniyle bu yıl Uğur Mumcu’yu katledildiği sokakta, tüm dostlarıyla birlikte yan yana anamıyor olsak da 24 Ocak akşamı saat tam 20:00’de UMAG’ın çağrısıyla, dünyanın her neresinde olursak olalım, “Uğur Mumcu ve aramızdan ayrılan tüm aydınlar için bir mum da sen yak” diyerek anmaya davet ediyorum.

Demokrasi şehitlerimizin anılarına saygıyla, özlemle…

Önerilen Haberler

Leave a Comment