Azerbaycan Milletvekili Meşhur Memmedov, Bu yıl halkın beklediği ve dilediği yasalar yürürlüğe girecek

ÜLKER PİRİYEVA –AZERBAYCAN Azerbaycan Parlamento Ekonomi Politikası, Sanayi ve Girişimcilik Komisyonu Üyesi Milletvekili Meşhur Memmedov, Azerbaycan Temsilcimiz Ülker Piriyeva `ya “Parlamento Ekonomi Politikası, Sanayi ve Girişimcilik Komitesi, bu yıl devletin ve nüfusun refahını iyileştirmek için bir dizi başarılı proje ve tekliflerde bulundu” diye açıklamalarda bulundu. Azerbaycan Milletvekili Meşhur Memmedov , “2020Yılı sonbahar oturumunda, komitede yapılan çalışmalarla ilgili rapor, 2021 ilkbahar oturumu için çalışma planı ve bazı kanunlarda yapılan değişikliklerle ilgili konular komite üyelerine büyük bir sorumluluk yüklemektedir. Böyle ki, ülkemizdeki ekonomik reformların arka planına karşın, bahar oturumu verimli geçeceğinden haber…

Bugün EĞİTİM EKONOMİ GÜNDEM KÜLTÜR SANAT SİYASET TEKNOLOJİ YAŞAM 

ÜLKER PİRİYEVA –AZERBAYCAN

Azerbaycan Parlamento Ekonomi Politikası, Sanayi ve Girişimcilik Komisyonu Üyesi Milletvekili Meşhur Memmedov, Azerbaycan Temsilcimiz Ülker Piriyeva `ya “Parlamento Ekonomi Politikası, Sanayi ve Girişimcilik Komitesi, bu yıl devletin ve nüfusun refahını iyileştirmek için bir dizi başarılı proje ve tekliflerde bulundu” diye açıklamalarda bulundu.

Azerbaycan Milletvekili Meşhur Memmedov , “2020Yılı sonbahar oturumunda, komitede yapılan çalışmalarla ilgili rapor, 2021 ilkbahar oturumu için çalışma planı ve bazı kanunlarda yapılan değişikliklerle ilgili konular komite üyelerine büyük bir sorumluluk yüklemektedir. Böyle ki, ülkemizdeki ekonomik reformların arka planına karşın, bahar oturumu verimli geçeceğinden haber veriyor. Bunun beraberinde koronavirüs aşılamasının başlatılması, pandemiyi kontrol etmeye ve ekonomik kalkınmayı hızlandırmaya yardımcı olacaktır.

Aslında 2020 yılının ülkemiz için önemli bir yıl olduğunu güvenle söyleyebiliriz. Muzaffer Ordumuz Başkomutanı İlham Aliyev’in önderliğinde işgal altındaki Azerbaycan topraklarını işgalden kurtardı. Tabii ki, belirtmek isterim ki, Azerbaycan hükümeti haysiyetle zorlukları aştı ve biz Zafer kazandık. Onu da not edeyim ki, 2020 Yılı Dünya Bankası’nın Azerbaycan’ın en reformist ülke ilanına da damgasını vurduğu yıl oldu” – diye ifade etti.

Azerbaycan Milletvekili Meşhur Memmedov , “Temsilen bulunduğum Komitede Raporlama döneminde, 16 kez toplandı ve 65 kanun tasarısı dahil 67 konu görüşüldü. Bunlar arasında Vergi Kanununda yapılan değişiklikler, “Girişimcilik Üzerine”, “Kamu Hizmeti Üzerine”, “İşsizlik Sigortası” ve “2020 Yılı Azerbaycan Cumhuriyeti Devlet Bütçesi Hakkında” kanunlarında yapılan değişiklikler ve diğer kanunlarda yapılan değişiklikler bulunmaktadır.

Aynı zamanda, oturumda “Azerbaycan Cumhuriyeti’nin 2021 Devlet Bütçesi”, “2021 İşsizlik Sigortası Fonu Bütçesi”, “Azerbaycan Cumhuriyetinde 2021 Yaşama Ücreti Üzerine”, “Azerbaycan Cumhuriyeti’nin 2021 bütçesine ilişkin” “Eğitim için ihtiyaç kriterinin eşiğinde” ve “Bütçe sistemi hakkında” yasasında yapılan değişikliklere ilişkin kanun tasarıları geniş ölçüde tartışıldı. Hükümet temsilcileri, STK’lar ve kamu kuruluşları komite toplantılarına katılarak görüş ve önerilerini ilettiler.
Bunun yanı sıra, bu süre zarfında, komiteye vatandaşlardan 47 başvuru, şikayet ve itiraz geldi, bunlardan 36’sı uygun işlem için ilgili kurumlara gönderildi ve 9 başvuru işe alındı.

Dün Komitemiz ilk bahar oturumu için ilk iş gününe başladı. Komitenin 2021 Yılı ilkbahar oturumu için çalışma planını sunan komite başkanı Tahir Mirkişili, oturumda, yasama girişimi olarak sunulan kanun tasarılarının yanı sıra “Lombard üzerine” ve “Turizm” projelerinin tartışılacağını söyledi. Komite ayrıca, “2020 yılında Azerbaycan Cumhuriyeti devlet bütçesinin uygulanmasına ilişkin” yasa tasarısını ve Sayıştay’ın 2020’deki faaliyetlerine ilişkin raporu da değerlendirecektir.

Oturum sırasında, Anayasa Mahkemesi Genel Kurulu’nun Medeni Kanun ve Vergi Kanunları, İpotek Kanunu ve İcra Kanunu’nun bazı hükümlerinin yorumlanmasına ilişkin kararının uygulanmasına ilişkin olarak, çalışma grupları ve teşkilatlanma Hükümet temsilcileriyle toplantılar yapmak ve kamuya açık duruşmalar düzenlemek için bir dizi etkinlik planlanıyor” – diye bildirdi.

Milletvekili Memmedov – “Komite başkanının ayrıca “Devlet görevi üzerine” yasasında yapılacak değişikliklerle ilgili bir yasa tasarısı sunduğunu belirtmek isterim. Belgenin noterlik hizmetlerinin sunumunda vatandaş memnuniyetini artırmaya yönelik hazırlandığı kaydedildi.

Belge şunu gösteriyor: Projede belirtilen bazı durumlarda, noterlik işlemleri ile ilgili hizmetler için ücret alınmaz.

Bu nedenle, komite üyeleri olarak, “İşsizlik Sigortası” ve “Devlet Görevi Üzerine” kanunlarında önerilen değişiklikleri gerekli gördük ve her iki belgeyi de Parlamento genel kuruluna tavsiye ettik” –diye not etti.

Önerilen Haberler

Leave a Comment