ODDER Başkanı Dr. Cüneyt Mengü :Turizmden alınacak olumlu sonuçlar uluslararası turizm hareketliliğine bağlıdır

Hasan Bayram-İstanbul Ortadoğu Turizmini Geliştirme Derneği Başkanı Dr. Cüneyt Mengü Ortadoğu ve Kuzey Afrika ülkelerinden en fazla sayıda turist ve döviz girdisi sağlayan seyahat acentalarına oluşturduğu fayda kadar destekler devam etmelidir. ODDER çatısı altında turizmin gelişmesine katkıda  bulunmak amacıyla bir araya geldiklerini belirten Başkan Mengü açıklamalarına şöyle devam etti; Bilindiği üzere ; Covid 19‘un tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de etkileri en fazla turizm sektörü üzerinde görülmektedir . Hükümetimizin bu konudaki çabalarını her bakımdan olumlu bulmakta ve takdirle karşılamaktayız ancak sektörün kısa zamanda toparlanması ve eski günlerine dönmesi diğer sektörlere nazaran…

Bugün EĞİTİM EKONOMİ GÜNDEM TEKNOLOJİ YAŞAM 

Hasan Bayram-İstanbul

Ortadoğu Turizmini Geliştirme Derneği Başkanı Dr. Cüneyt Mengü Ortadoğu ve Kuzey Afrika ülkelerinden en fazla sayıda turist ve döviz girdisi sağlayan seyahat acentalarına oluşturduğu fayda kadar destekler devam etmelidir.

ODDER çatısı altında turizmin gelişmesine katkıda  bulunmak amacıyla bir araya geldiklerini belirten Başkan Mengü açıklamalarına şöyle devam etti;

Bilindiği üzere ; Covid 19‘un tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de etkileri en fazla turizm sektörü üzerinde görülmektedir .

Hükümetimizin bu konudaki çabalarını her bakımdan olumlu bulmakta ve takdirle karşılamaktayız ancak sektörün kısa zamanda toparlanması ve eski günlerine dönmesi diğer sektörlere nazaran kolay olmayacaktır .

Bu minvalde turizmden alınacak olumlu sonuçlar uluslararası turizm hareketliliğine bağlıdır . Global ölçekte kısıtlamalar devam ettiği müddetçe;  turizm sektörü adına normalleşmeden söz edilemez.

Kısa Çalışma Ödeneğinin; 2021 yılının sonuna kadar turizm sektörü açısından devam ettirilmesi , farklı desteklerin ve kapsamlı teşviklerin hayata geçirilmesi amacıyla ; 2019 yılı ciroları ve istihdam ettikleri personel sayıları  baz alınarak , incoming yapan seyahat acentaları açısından ülkemize getirmiş oldukları döviz ve turist sayıları dikkate alınmalıdır.

Ayrıca pandemi sürecinin başında kredi garanti fonu tarafından hayata geçirilen ertelemeli kredilerin ilk taksit ödeme vadelerinin yine turizm sektöründeki seyahat acentalarının iktisadi dengeleri gözönünde bulundurularak yıl sonuna ötelenmesi de sektörel açıdan zaruriyet derecesindedir .

Aşılama süreci kapsamında, turizmcilerin ve bilhassa turizm saha personelleri başta olmak üzere, şöför, rehber, transfermen  ve insanlarla sürekli yüzyüze iletişim halinde olan ofis personellerinin öncelikli addedilen meslek çalışanları arasına alınması , turizm sektörünün hızla hareketlenmesi ve ülkemiz ekonomisine direk katkı sağlanması bakımından gereklilik ve aciliyet arz etmektedir.

#odder #cüneytmengü #ortadoğu #kuzeyafrika #turizm

Önerilen Haberler

Leave a Comment