VALİ BABA’YA VEFA…

  “Tunceli’den Ordu’ya Bir Gönül Köprüsü” “Kayyum Belediyeciliğinden Büyükşehir Valiliği’ne Uzanan Bir Başarı Hikâyesi” Vali Tuncay Sonel ismi, her ne kadar Tunceli Valiliği’ne atanmasıyla duyulmaya başlasa da bu başarı öyküsünün ilk adımları Of Kaymakamlığı’nda atıldı. Çalışkanlığıyla, kıvrak zekâsıyla bilinen Karadeniz insanının arasına karışıp, kendini bizlere sevdirip, üstüne birde “atom karınca” diye anılmayı başaran Tuncay Sonel’i bugün Ordu; gözyaşlarıyla, sevgiyle, minnetle uğurluyor. Cumhurbaşkanımızın takdirleriyle 21 Haziran 2020’de Ordu’da göreve başlayan Vali Tuncay Sonel, daha gelir gelmez farkını ortaya koymuş; kendisine tebrik amacıyla çiçek gönderilmesi yerine, yetim ve öksüz çocukların ihtiyaçlarının karşılanması…

GÜNDEM YAŞAM 

 

“Tunceli’den Ordu’ya Bir Gönül Köprüsü”
“Kayyum Belediyeciliğinden Büyükşehir Valiliği’ne Uzanan Bir Başarı Hikâyesi”

Vali Tuncay Sonel ismi, her ne kadar Tunceli Valiliği’ne atanmasıyla duyulmaya başlasa da bu başarı öyküsünün ilk adımları Of Kaymakamlığı’nda atıldı.
Çalışkanlığıyla, kıvrak zekâsıyla bilinen Karadeniz insanının arasına karışıp, kendini bizlere sevdirip, üstüne birde “atom karınca” diye anılmayı başaran Tuncay Sonel’i bugün Ordu; gözyaşlarıyla, sevgiyle, minnetle uğurluyor.

Cumhurbaşkanımızın takdirleriyle 21 Haziran 2020’de Ordu’da göreve başlayan Vali Tuncay Sonel, daha gelir gelmez farkını ortaya koymuş; kendisine tebrik amacıyla çiçek gönderilmesi yerine, yetim ve öksüz çocukların ihtiyaçlarının karşılanması amacıyla açılan hesaba bağışta bulunulmasını istemişti.

Ordu’yu Karış Karış Gezdi, Kapı Kapı Dolaştı
Ordu’daki 3 yıllık görev süresince çat kapı yaptığı hane ziyaretleriyle; şehit ailelerini, gazileri, engeli vatandaşları, yetim ve öksüz evlatları, dedeleri, nineleri bir an olsun yalnız bırakmadı. En ücra köşede de olsa nerede bir ihtiyaç sahibi varsa Vali Sonel ile devletin güler yüzünü gördü, şefkatini ve sıcaklığını yanında hissetti.

“Gönüller yapamazsak, yaptığımız hizmetlerin bir anlamı olmaz” anlayışıyla vatandaşa hizmet eden Vali Sonel, il genelinde tespit edilen 2 bin 112 yetim ve öksüz çocuğumuza birer mektup gönderip: “Eğer, annen ya da baban hayatta olsaydı özlemini çektiğin, annenden veya babandan isteyeceğin şey ne olurdu? Bunu da bana yazarsan çok memnun olacağım.” diyerek, çocuklardan isteklerini öğrendi ve yetim, öksüz çocukların kendisine ilettiği bilgisayar, bisiklet, telefon, tablet, genç odası, televizyon, çamaşır makinası, oyuncak, gitar, kitap seti ve yavru köpek gibi birçok taleplerini, hayallerini hayırseverlerin de katkılarıyla gerçeğe dönüştürdü.

Kapadokya’yı, Anıtkabir’i, Galata Kulesi’ni, Çanakkale Şehitliğini görmek isteyen yetim ve öksüz çocukların buraları görmelerini sağladı. Her Kurban Bayramı’nda yetim ve öksüz evlatlarımızın ailelerine, kına ve kurdelelerle süslü kurbanlık koçlarını gönderdi.

Engeli vatandaşlar için daha önceki görev yerlerinde uyguladığı “Hatırlanmak Bir Gün Değil, Her Gün” adını verdiği sosyal sorumluluk projesini Ordu’da da başarıyla yürüttü. Ordu ili genelinde yapılan taramada 19 ilçede tespit edilen 35 bin 58 engelli vatandaşımızı evlerinde ziyaret eden Vali Sonel, ihtiyaçlarını yerinde görüp, giderilmesini sağladı.

 

Elektrikli ve akülü araçlar başta olmak üzere yaşamlarını kolaylaştıracak ne ihtiyaçları varsa karşıladı.
İlimizdeki tüm şehit ve gazi ailelerini düzenli olarak evlerinde ziyaret etti ve ailelerimizi GAP Turuna gönderdi.

Vali Sonel’in Makam Kapısı Her Zaman Açıktı
İnsan odaklı çalışmalarını her alanda hissettiren Vali Sonel, “Kapımız da gönlümüz de açık” diyerek, bir gün olsun vatandaş buluşmalarını aksatmadı. Düzenlediği “Halk Günü” toplantılarında, hayırseverlerin ve dostlarının katkılarıyla sağladığı 25 milyon ₺’lik alışveriş kartlarını ihtiyaç sahiplerine dağıttı. Bir gün de olsa valiliğin makam kapıları kimseye kapanmadı.

Sosyal medya üzerinden kendisine gelen taleplere de kayıtsız kalmayan Vali Sonel, bu yolla kendisine iletilen 4 bin 570 talebi yerine getirdi. Ayrıca, sağlık sorunu yaşayan vatandaşlarımızın tedavilerinde, maddi zorluk yaşayan üniversite öğrencilerimizin ihtiyaçlarının karşılanmasında, kimsesiz kalmış ya da yardım bekleyen nine ve dedelerimizin sorunlarının çözümünde yanlarında olan Vali Sonel, sadece bu gibi desteklerle iş insanı dostlarının da desteğini alarak 17 Milyon ₺’lik yardımı genç yaşlı demeden vatandaşlarımızın dertlerinin çözümüne harcadı.

İş dünyasına da ayrı bir önem veren Vali Sonel, sık sık sanayicileri, iş insanlarını, esnafı ziyaret ederek, karşılaştıkları sorun ve sıkıntıların giderilmesi için çözümler üretti. Özellikle pandemi sürecinde onları hiç yalnız bırakmayan Vali Sonel, halk pazarlarında çalışan ve üreten yöre insanlarımızla bir arada oldu. Ürettikleri ürünleri satın alarak, ihtiyaç sahiplerine dağıttı.

Sürekli halkın arasında olan Vali Sonel, Ordu’nun caddelerinde, sokağında, sahilinde, semt pazarında hiç beklenmediğiniz bir anda karşınıza çıkabilirdi.

Kamu Yatırımlarının, İlçelerin İhtiyaçlarının Sıkı Takipçisiydi
Vali Sonel ilçelerin sorunlarını, ihtiyaçlarını ve devlet yatırımlarını yerinde görmek için 19 ilçenin her birine en az 5-6 kez ziyarette bulundu. Bu ziyaretlerde ilçe yöneticileriyle, muhtarlarla bir araya geldi ve ihtiyaçları belirledi. İlçelerdeki esnafı ziyaret etti, sokakta vatandaşlarla hasbihal etti.

“Büyük Ordu Ailesi” diye isimlendirdiği Ordu’nun il içinde ve il dışında yaşayan siyaset, bürokrasi, iş dünyası, kültür, sanat, spor alanındaki değerlerini bir araya getirerek, şehrin daha çok gelişmesi için istişarelerde bulunan Vali Sonel, Ordu’da tıkanan ve çözüm bekleyen sorunlara tek tek el attı. Bir dönem Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığı yapan Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler’le birlikte yürütülen ortak çalışmalar ile Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde Bakanların, Milletvekillerinin desteğini de alarak az zamanda çok işler başardı, büyük adımlar atıldı.

Bu icraatların ilk sırasında yıllardır gündemde olan ama bir türlü hayata geçirilemeyen Ordu Şehir Hastanesi bulunuyor. Vali Sonel’in girişimleriyle 900 yataklı Ordu Şehir Hastanesi’nin yapım ihalesi kısa sürede gerçekleştirildi ve yapımı da hızla devam ediyor. Bunun yanı sıra ilave açılan poliklinikler ve servisler ile hastanelerde oluşan yoğunluğun önüne geçildi.
Mevcut hastanelerin servis yatak ve yoğun bakım yatak kapasiteleri ile özellikle pandemi sürecinde ihtiyaç duyulan mekanik ventilatör, yüksek akımlı nazal oksijen cihazı sayısı arttırıldı. Böylece Covid-19 vakaları başta olmak üzere hastalar, başka illere sevk edilmek durumunda kalmadı.

Ulaşım alanında durma noktasına gelen birçok projenin var olduğunu gören Vali Sonel, Ordu’nun en büyük projesi olan Ordu Çevre Yolu başta olmak üzere Karadeniz-Akdeniz Yolu, Ulubey-Gürgentepe-Gölköy Yolu, Ordu-Kabadüz-Çambaşı Yolu gibi birçok ulaşım yatırımının yeniden hız kazanmasını sağladı. Yine yıllardır konuşulan Ünye-Akkuş-Niksar yolunun ihalesi yapıldı ve yapımına başlandı.
Dışarıdan bitmiş görünen fakat içi tuğla vaziyette kalmış bitmesi zor olan Yeni Hükümet Konağı inşaatının tamamlanarak hizmete açılmasını sağlayan Vali Sonel, 112 Acil Çağrı Merkezi’ni tam kapasite ile hizmete soktu. İçişleri Bakanlığı’nın vizyon projelerinden biri olan “Konsept Nüfus Müdürlüğü” projesi kapsamında, Ordu’nun 19 ilçesinde Nüfus Müdürlüklerini kısa sürede Konsept Nüfus Müdürlüğüne dönüştürdü.Son üç yılda 19 kadın kooperatifinin kurulmasına destek vererek kadınların ekonomik hayata girmesine destek verdi ve onlara yardımcı oldu.

Deprem riski olan 66 okul binasının yıkılması için kolları sıvayan Vali Sonel, Sayın Cumhurbaşkanımız ve Milli Eğitim Bakanlarımızın destekleri, hayırsever iş insanlarımızın katkılarıyla, yeni okullar, derslikler yaptı. Bugün şehrimizde 86 okulda toplamda 1.119 derslik bulunuyor.
Devlet-Vatandaş iş birliği ile 1 özel eğitim kampüsü, 340 yataklı 8 öğretmenevi, 80 yataklı 1 uygulama oteli, 1 halk eğitimi merkezi, 1.672 öğrenci kapasiteli 11 öğrenci pansiyonu, 13 kapalı spor salonu, uygulama oteli ile 211 kütüphane, 50 tasarım ve beceri atölyesini ilimize kazandırdı. Ayrıca, kırsal mahallelerimizde 525 Köy Yaşam Merkezini de vatandaşımızın hizmetine sundu.

Az Zamanda Çok İş Yaptı, Gönülleri Kazandı
Sınavlara hazırlanan öğrencilere hafta sonları tamamlama kursları düzenledi. Okullarda öğrenim gören 169 Tip-1 diyabet hastası çocuğumuzun ihtiyacı olan sensörlü glikoz ölçüm cihazını temin etti. Böylece çocuklarımızın sürekli parmaklarının delinmesini önüne geçildi. İl genelindeki okullarımızda öğrenim gören 84 çölyak hastası öğrencimizin beslenmesi için ihtiyacı olan glütensiz gıdaları karşıladı.

Haftanın ilk günü okul ziyareti yaparak mesaiye başlayan Vali Sonel, ziyaret ettiği okulun ihtiyaçlarını yerinde tespit etti. Öğrenci ve öğretmenlerle bir araya gelerek, yanlarında olduğunu hissettiren Vali Sonel; öğrenci, öğretmen ve okul yöneticilerinin kendi ağızlarından ilettikleri talepleri de yerine getirdi.
Aktif görevde olan 24 öğretmeni Balkanlar, 24 öğretmeni GAP, 24 öğretmeni İstanbul, 24 öğretmeni İzmir ve 17 emekli öğretmeni de Kapadokya turlarına gönderdi.

Üniversite öğrencilerine “Burası Sizin Eviniz” diyerek adeta “babalık” yapan Vali Sonel, barınma sorunu olan 860 öğrenciyi otellerde ve kamu misafirhanelerinde konuk etti. Yine tayin veya ilk atama nedeniyle göreve başlayan 388 öğretmenimizi de otellerde misafir etti. Ordu’da öğrenci ve öğretmenlerin barınma sorunu hiç yaşanmadı.
İşsizliğin azaltılması ve il ekonomisinin geleceği için yeni yatırımlara ağırlık veren Vali Sonel, il dışından yatırımcıları şehrimizde misafir ederek, Ordu’nun yatırım potansiyelini anlattı. Belli bir aşamaya gelen Ordu 2. Organize Sanayi Bölgesi, Ünye Organize Sanayi Bölgesi ve Fatsa İlave Organize Sanayi Bölgelerinin bir an önce tamamlanması için çalışmaları hızlandırdı.
“Spor Şehri” olmak için yüksek bir potansiyele sahip olmasına rağmen bugüne kadar bu alanda el değmemiş olan Ordu’da su sporlarını harekete geçiren Vali Sonel, Rafting Federasyonu yetkililerini şehrimize davet ederek, rafting parkuru kurdurdu. Bu sayede Ordu’nun bir rafting takımı oldu ve kano, yelken gibi su sporları desteklendi.
2017’de yapımına başlanan Yeni Ordu Stadyumu’nun tamamlanması sağlayan Vali Sonel, Polis Meslek Yüksekokulu atletik sınavlarına hazırlanan gençler için hazırlık kurslarının açılmasını sağladı ve 1.000’e yakın gencimiz bu kurslardan istifade etti.

Kimi Zaman Fındık Topladı, Kimi Zaman Tezgâhın Başına Geçti
Tarım Şehri Ordu’da vatandaşın gelir kapısı olan fındık üretiminin desteklenmesi için de çalışmalar yürüten Vali Sonel, fındık zamanı üreticinin yanında olmak için köy köy dolaştı, işçilerle ve bahçe sahipleriyle fındık topladı. Köylerde yetiştirdikleri ürünleri pazarda satmak için şehir merkezine gelen pazar esnafı ile tezgâh başına geçti, faaliyetlerini değerlendirdi.
Türkiye’deki fındık üretimin %75’ini gerçekleştiren “Tarım Şehri Ordu”da dekar başına alınan ürünün hem miktarını hem randımanını arttırmak amacıyla fındık üreticilerine ve çiftçilere doğru budama, gübreleme tekniklerini yerinde uygulamalı olarak gösteren projeler geliştirdi ve bu projelerin sahada uygulanmasını sağladı.
Bölge Arıcılığı için büyük önem arz eden bir tesisi şehrimize kazandıran Vali Sonel, markalaşma çalışmalarına ağırlık verdi. Türkiye’de ilk ve tek olan Arıcılık Araştırma Enstitüsü’nce uygulanan 10 Milyon Avro’luk “Arım, Balım, Peteğim” projesi kapsamında kurulan BALMER Şirketi bünyesine hizmete açılan ancak işletme sorunları nedeniyle atıl duruma düşen balda sahteciliği önleyecek akredite analiz laboratuvarı ve bal paketleme tesislerini yeniden faaliyete geçirdi. Bu sayede tesiste analizleri yapılan ballar paketlenerek, yurt dışına ihraç edilir hele geldi.

Özellikle kadınlarımızın yapmış olduğu yöresel gıda ürünlerinin, el sanatlarının, el işleme ürünlerinin değerlendirilmesi, kadınlarımızın eliyle aile ve ülke ekonomisine katkı sağlanması amacıyla Ordu genelinde 18 Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifinin kurulmasına öncülük eden Vali Sonel, ürünlerin bu kooperatifler yoluyla pazarlanmasını sağladı. Hem kadınlarımız, hem ilimiz kazandı.

Hikâyesi Yarım Kaldı
Kısacası Vali Tuncay Sonel, Ordu’da görev yaptığı 3 yıla çok şey sığdırdı. Her kesimden insanımıza dokundu, gönüllerde taht kurdu. Bir yandan “hemşehrim” dediği Orduluların sevgisini ve takdirini kazanırken, diğer yandan onların arzuladığı, beklediği hizmetlerin gerçekleşmesini sağladı.
Ordu’da sel oldu Vali Sonel en ön safhaydı.
Giresun’da sel oldu, Vali Sonel komşuya koştu.
Adıyaman’da deprem oldu, Vali Sonel kardeşlerimizin imdadına koştu, gününü gecesine kattı, deprem bölgesinden ayrılmadı. Orada da depremzede kardeşlerimizin gönlünde yer etti. Ordu ile Adıyaman arasında gönül köprüleri kurdu.
Hep koştu, hep koşturdu ama Ordu’da daha yapacak çok işi vardı. Vali Sonel’in hayalindeki projeleri, vatandaş için yapmak istedikleri yarım kaldı. Bunu bir önceki görev yeri Tunceli’den biliyoruz. Tunceli’yi teröre rağmen adeta sıfırdan inşa eden ve batılı şehirleri kıskandıracak hale getiren, bir yandan şehrin çehresini değiştirirken bir yandan da terörü şehrin gündeminden çıkarmayı başaran Vali Sonel, kim bilir Ordu’da daha neler yapacaktı.
Buradan kendisine sesleniyoruz:
Tunceli’den Ordu’ya gelirken “Yolun Açık Olsun Hayallerimizin Mimarı” diye uğurlandın.
Bugün de Ordu’dan “Şehit Ailelerinin, Yetim ve Öksüzlerin Babası, Gariban Dostu Seni Unutmayacağız” diyerek uğurluyoruz.
Ordu yarım kaldı, hayallerimiz yarım kaldı…
Ordu da daha yapacak çok iş vardı, çalacak çok kapı vardı…
İnanıyoruz ki bu bir veda değil; belki vuslat için çıkılan yeni bir yoldur…
Yolun bahtın açık olsun Vali Baba Tuncay Sonel…
Ordu size minnettar…

 

Önerilen Haberler

Leave a Comment