YENİ KABİNE AÇIKLANDI

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yeni kabinesini açıkladı. Buna göre MİT Müsteşarı Hakan Fidan Dışişleri Bakanı, İstanbul Valisi Ali Yerlikaya İçişleri Bakanı oldu, Mehmet Şimşek Hazine ve Maliye Bakanlığına getirildi. Milli Savunma Bakanlığı‘na ise Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler atandı. Yeni kabine üyeleri şöyle: Cumhurbaşkanı Yardımcısı: Cevdet yılmaz Adalet Bakanlığı: Yılmaz Tunç Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı: Mahinur Özdemir Göktaş Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı: Vedat Işıkhan Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı: Mehmet Özhaseki Dışişleri Bakanlığı: Hakan Fidan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı: Alparslan Bayraktar Gençlik ve Spor Bakanlığı: Osman…

GÜNDEM SİYASET 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yeni kabinesini açıkladı.

Buna göre MİT Müsteşarı Hakan Fidan Dışişleri Bakanı, İstanbul Valisi Ali Yerlikaya İçişleri Bakanı oldu, Mehmet Şimşek Hazine ve Maliye Bakanlığına getirildi.

Milli Savunma Bakanlığı‘na ise Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler atandı.

Yeni kabine üyeleri şöyle:

Cumhurbaşkanı Yardımcısı: Cevdet yılmaz

Adalet Bakanlığı: Yılmaz Tunç

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı: Mahinur Özdemir Göktaş

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı: Vedat Işıkhan

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı: Mehmet Özhaseki

Dışişleri Bakanlığı: Hakan Fidan

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı: Alparslan Bayraktar

Gençlik ve Spor Bakanlığı: Osman Aşkın Bak

Hazine ve Maliye Bakanlığı: Mehmet Şimşek

İçişleri Bakanlığı: Ali Yerlikaya

Kültür ve Turizm Bakanlığı: Mehmet Nuri Ersoy

Milli Eğitim Bakanlığı: Yusuf Tekin

Milli Savunma Bakanlığı: Yaşar Güler

Sağlık Bakanlığı: Fahrettin Koca

Sanayii ve Teknoloji Bakanlığı: Mehmet Fatih Kacır

Tarım ve Orman Bakanlığı: İbrahim Yumaklı

Ticaret Bakanlığı: Ömer Bolat

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı: Abdülkadir Uraloğlu.

“Bu emanete sahip çıkacağız”

Erdoğan, yeni kabineyi açıklarken yaptığı konuşmada “Demokrasimizin gücüne güç katan bir seçim sürecini tamamlamış bulunuyoruz” dedi. Erdoğan şöyle devam etti:

“Türkiye,14 Mayıs ve 28 Mayıs’ta sadece birer seçim yapmamış, aynı zamanda gelecek asrının nasıl olacağına da karar vermiştir.

Milletimiz iradesiyle birlikte İstiklal ve istikbaline de sahip çıkmıştır. Türkiye Cumhuriyeti 2.200 yılı aşan devlet geleneğiyle bin yılı aşan millet şuuruyla asırlara sari birlikte yaşama kültürüyle kendi mecrasında akmaya devam edeceğini göstermiştir. Bin yıldır Anadolu topraklarını aşkla yeşerten bu ırmağın yatağını hiçbir gücün değiştiremeyeceği bir kez daha anlaşılmıştır.

Türkiye bugün dünden daha güçlüdür. Demokrasimiz her zamankinden daha kuvvetlidir. Yarınlarımız 28 Mayıs öncesine göre daha aydınlıktır.14 Mayıs ve 28 Mayıs seçimlerinde sandığa tercihini demokratik usul usullerle yansıtan 54 milyondan fazla vatandaşımızın her birine teşekkür ediyorum. Yurtdışındaki kardeşlerimizi her iki seçimde de ülkemize karşı sorumluluklarını bir hakkın yerine getirdikleri için ayrıca tebrik ediyorum.

Şahsımı bir kez daha cumhurbaşkanlığına layık gören 27.835.000 vatandaşımıza hassaten şükranlarımı sunuyorum. Cumhur İttifakı’ndaki ortaklarımıza destekleri için teşekkürlerimi iletiyorum. Sevincimizi paylaşan bugün göreve başlama törenimize katılarak bizleri onurlandıran devlet ve hükümet başkanlarına şahsım ülkem ve milletim adına tekrar minnettarlığımızı ifade ediyorum. Zor günlerimizde yanımızda olan kardeşlerimizin mutlu günlerimizde de bizleri yalnız bırakmadıklarını görmekten memnuniyet duyuyorum Türk Cumhuriyeti’ndeki kardeşlerimizle dünyanın 41 köşesindeki dostlarımızla omuz omuza yol yürümeye devam edeceğiz. Umudunu Türkiye’nin yükselişine, ülkemizin güçlenmesine bağlamış hiçbir kardeşimizi mahcup etmeyeceğiz. 14 gün arayla sandıkta milletimizden iki kez güvenoyu almanın bahtiyarlığı içerisindeyiz.

28 milyona yakın insanımızın teveccühüne mazhar olmanın gururunu yaşıyoruz. Tüm bunların bizlere aynı zamanda çok büyük bir sorumluluk yüklediğini de çok iyi biliyoruz. 85 milyon vatandaşımızla birlikte bizim için dua eden 100 milyonların da umudunu taşıdığımızın farkındayız. Nasıl bugüne kadar milletin emanetine halel getirmediysek, bundan sonra da canımız pahasına bu emanete sahip çıkacağız. Göreve başlama törenimizde ifade ettiğim ilkeler temelinde 85 milyonun birliği, kardeşliği, refahı ve esenliği için engellere aldırmadan zorluklar karşısında yılmadan çalışacağız.”

Önerilen Haberler

Leave a Comment