Dijital Pazarlama & E-ticaret Danışmanı, Google Partners Yılmaz Bozan: Uyardı

Yeni pandemi dönemi önlemleri kapsamında restoranlar sadece evlere servis hizmeti vermeye başladı. Büyüklü küçüklü birçok restoran paket servise geçerken daha fazla müşteriye ulaşmak adına Google reklam ve harita kullanımları da bu dönemde arttı. Bu yoğunlaşmayı fırsat bilen dolandırıcılar “Google harita kaydınız ödeme yapmaz iseniz silinecek” diyerek yeni kurbanlarını arıyor. Tamamen ücretsiz olan bu uygulamada dolandırıcılara göz açtırmamalıyız diyen Dijital Pazarlama & E-ticaret Danışmanı, Google Partners Yılmaz Bozan ; “ Öncelikle bilinmelidir ki, Google‘ın Türkiye de herhangi bir hizmet için para isteyebileceği bir çağrı merkezi yoktur. Bu şekilde Google Türkiye’den arayan…

Bugün TEKNOLOJİ 

Yeni pandemi dönemi önlemleri kapsamında restoranlar sadece evlere servis hizmeti vermeye başladı. Büyüklü küçüklü birçok restoran paket servise geçerken daha fazla müşteriye ulaşmak adına Google reklam ve harita kullanımları da bu dönemde arttı.

Bu yoğunlaşmayı fırsat bilen dolandırıcılar “Google harita kaydınız ödeme yapmaz iseniz silinecek” diyerek yeni kurbanlarını arıyor. Tamamen ücretsiz olan bu uygulamada dolandırıcılara göz açtırmamalıyız diyen Dijital Pazarlama & E-ticaret Danışmanı, Google Partners Yılmaz Bozan ; “ Öncelikle bilinmelidir ki, Google‘ın Türkiye de herhangi bir hizmet için para isteyebileceği bir çağrı merkezi yoktur. Bu şekilde Google Türkiye’den arayan kişilere itibar edilmemelidir.” dedi.

Hiç şüphesiz insanların sipariş vermek istediklerinde ilk başvurdukları yol Google gibi arama motorları. Bu açıdan firmaların konum bildirmeleri, iletişim bilgilerinin ilk sıralarda yer alması müşteriye ulaşma açısından büyük önem taşıyor diyen Yılmaz Bozan ; “Google’ın ücretsiz verdiği, firma ve şirketleri haritalarda görünmesine yönelik hizmet için para talep eden dolandırıcılar, vatandaşları mağdur ediyor.

Google adına faaliyet gösterdiğini iddia eden dolandırıcılar, internetle yapılan işlemlerin yoğunlaştığı koronavirüs sürecinde arama motorunun haritalarında kaydı bulunan işletmelere telefonla ulaşıyor. Gün geçmiyor ki bu konu hakkında telefonum çalmasın, müşteriler, eş dost veya bu konuda internette araştırma yaparak bize ulaşan insan sayısı son aylarda oldukça arttı.

Hatta beni bile 0800’lü hatlar üzerinden taciz edermişçesine arayarak Google harita kaydınız ödeme yapmaz iseniz silinecek tarzında tehdit vari arıyorlar. O kadar inandırıcı konuşuyorlar ki bir zamanlar yine insanların başına dert olan “kredi kartınız terör suçuna karışmış, bankadan paranızı şu hesaba havale edin sizi kurtaralım…” tarzındaki aramalara benzetmeye başladım.

Dolandırıcıların izledikleri yolu da paylaşan Yılmaz Bozan; “0800, 850 li hatlar üzerinden size otomatik bir çağrı geliyor, bu aramada size bir robot şunları söylüyor, “İşletme hesaplarınızın Google da kalıcı olarak kalması, haritalardan silinmemeniz için 1 tuşuna basınız” 1 tuşuna bastıktan sonra arama sonlanıyor ve 2. Bir arama geliyor, bu arama içeriği de aynen şöyle “Merhabalar efendim sizi Google Cloud ekibinden arıyorum, işletmenizin kayıtlı olduğu Google haritalarından silinmemesi için ödeme yapmanız gerekmekte, 500 TL karşılığında işletmenizin kalıcı olarak kaydını yapmaktayız, silinmemesi için bu işlemi yapmak zorundasınız…” Bu hizmetin ücretsiz olduğunu söyleyince, hayır efendim isterseniz birlikte bakalım diyerek Google arama motorunda kendi markanızın adını yazmanızı istiyorlar ve önceden sizin markanıza Google Ads Reklamı vererek ilk sayfada reklam gösterimi yapıyorlar.

Bu reklam gösterimini yaptıktan sonra eğer ödeme yapmazsanız ilk sayfadan silineceksiniz ve haritalarda da çıkmayacaksınız uyarısı yaparak sizi köşeye sıkıştırıyorlar. Gerçekten bu konuda ikna kabiliyetleri yüksek insanlar sizinle telefonda görüşüyor. Bu işte tecrübeli olmasanız inanma olasılığınız bir hayli yüksek.” Açıklamalarında bulundu.

Kaynak: Zirve Haber Ajansı [ZHA]

Önerilen Haberler

Leave a Comment